Chcesz wziąć kredyt hipoteczny, ale nie wiesz jak to wygląda?
Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu jest bardzo trudne, w końcu to zobowiązanie na kilka albo nawet na kilkadziesiąt lat. Do zakupu nieruchomości najważniejsze jest przygotowanie. Zastanawiasz się jak przejść przez ten proces sprawnie i bezproblemowo? W tym artykule zobaczysz jak wygląda proces udzielenia kredytu krok po kroku.
1. Sprawdzenie zdolności kredytowej.
Przed zakupem nieruchomości trzeba sprawdzić swoją zdolność, jednak wiele osób najpierw szuka nieruchomości a potem udaje się do banku aby sprawdzić zdolność. Niestety czasem okazuje się ze nie mają takowej zdolności i czas na szukanie nieruchomości okazuje się czasem straconym. Można także obliczyć swoją zdolność w Internecie za pomocą specjalnych kalkulatorów, które niekoniecznie są do końca wiarygodne. Jeśli jednak nie chcesz się tym zajmować, możesz się udać do doradcy kredytowego. Bank przy analizie bierze pod uwagę:
Rodzaj kredytu
Okres spłaty
Formę zatrudnienia
Historia w banku
Zobowiązania finansowe
Wysokość i źródło dochodów
Wiek
Stan cywilny
Miejsce zamieszkania
Koszty utrzymania domu czy mieszkania
Ilość osób w rodzinie

2. Wybór nieruchomości
Jeśli mamy zdolność kredytową to następnie powinniśmy się zająć szukaniem nieruchomości. Na rynku jest dużo nieruchomości wartych uwagi. Ceny uzależnione są od rejonu miasta, rozmiaru, wykończenia, roku budowy i innych. Ważne jest też zdecydowanie się czy interesuje nas nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego. Wiele osób kupuje mieszkanie z rynku wtórnego gdyż cena jest dużo niższa niż z rynku pierwotnego.
3. Wybór kredytu
Na tym etapie należy porównać oferty kredytu w bankach, który będzie dla nas odpowiedni. Czasem banki oferują bardzo niekorzystne warunki dlatego warto wybrać taką ofertę, która będzie odpowiednia dla nas w momencie składania w wniosku oraz w przyszłości. Na ostateczny koszt kredytu składają się takie elementy jak:
Odsetki
RRSO
Prowizje
Marże
Ubezpieczenie
Wycena nieruchomości
System spłaty
Koszty bezprowizyjnej spłaty kredytu

4. Kompletowanie dokumentów
Na tym etapie dostajemy wykaz dokumentów potrzebnych do złożenia w banku. Najpierw należy zobaczyć jakie dokumenty już posiadamy. Jeśli brakuje dokumentu należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu. Dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu to:
Dowód osobisty
Dokument potwierdzający rozdzielność majątkową – jeśli rozdzielność występuje
Zaświadczenie o zatrudnieniu
Wyciąg z rachunku bankowego z okresu 6 lub 12 miesięcy
Świadectwo pracy (jeśli w ostatnim czasie praca została zmieniona)
Umowa o pracę
Deklaracja PIT 37

5. Podpisanie umowy przedwstępnej albo deweloperskiej
Umowa przedwstępna zabezpiecza obie strony transakcji. Dzięki tej umowie kupujący jak i sprzedający mają czas na uzupełnienie formalności.
6. Złożenie dokumentów do banku
Jeśli dokumenty są dobrze wypełnione, czas aby dostarczyć je do banku. Bank będzie miał 21 dni na wydanie decyzji kredytowej. Przed udzieleniem kredytu bank wysyła rzeczoznawcę aby wycenił nieruchomość. Bank w ten sposób zyskuje pewność że pożyczone pieniądze będą dobrze zabezpieczone.
7. Wydanie decyzji kredytowej
Na tym etapie zostaje wydana decyzja kredytowa. Jeśli jest pozytywna to przechodzimy do następnego kroku.
8. Zapoznanie się z umową kredytową
Warto się upewnić że wszystkie punkty i zapisy są dla nas jasne. Przy zapoznaniu się z umową, szczególną uwagę należy zwrócić na:
Dodatkowe opłaty
Prowizje
Formę wypłaty kredytu
Informacje kto otrzyma środki z kredytu
Oprocentowanie
Zasady spłaty

9. Podpisanie umowy
Teraz nie pozostaje nic innego jak podpisać umowę kredytową.
10. Podpisanie aktu notarialnego
Po podpisaniu umowy kredytowej obie strony transakcji udają się do notariusza gdzie zostanie podpisany akt notarialny przeniesienia własności. Notariusz pobiera taksę notarialną oraz robi wpis do ksiegi wieczystej.
11. Uruchomienie kredytu
Po podpisaniu aktu notarialnego kupujący udaje się do banku gdzie w ciągu kilku dni zostanie uruchomiony kredyt.

Uzyskanie kredytu to długo i męcząca droga, dlatego najlepiej powierzyć tą pracę doradcy kredytowemu, który zrobi wszystko za nas.